Çalışan bulmak için iç kaynaklar ve dış kaynaklar olmak üzere iki kaynağımız bulunmakta. bu kaynakları adım adım ve detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. ancak öncelik ile personel talebinin nasıl yapıldığına bir göz atmalıyız. çünkü doğru bir talep, doğru bir işe alımın anahtarıdır.

  • Öncelik ile tüm personel taleplerinin yazılı olarak yapılmasını sağlamalıyız. aksi takdirde en ufak bir olumsuzlukta ben bunu istememiştim ki şeklinde yaklaşımlarla karşılaşırsınız.
    • Bunun ile ilgili personel talep formunu dosyalar kısmına ekliyorum buradan alarak kullanabilirsiniz.
  • Gelen talebin daha önce belirlemiş olduğunuz standartlarla uyumlu olup olmadığını incelemeli, uygun değil ise talebi revizyon için ( ya standartlar revize olacak yada talep ) geri göndermelisiniz. Örnek en fazla lise mezunu gereken bir pozisyon için yüksek lisans istenmesi alınacak personel ile ilgili cidde sıkıntılar doğurabilir.
  • Talep yıllık planlara uygunmu, bütçelenmiş mi, giden personel yerine mi, norm kadroya uygunmu gibi konulara dikkat etmeli, gerekirse talebi red etmeli ve/veya şirket üst yönetiminden onay alınmasını talep etmelisiniz.