Merhaba Dostlar..

Bugün sizlerle gerek toplantılarda, gerekse vermiş olduğum eğitimlerde üzerine uzun uzun konuştuğumuz bir konuyu paylaşmak istiyorum. İk’cı olmayan kişiler bu konuyu, bu bakış açısını anlarlarsa inanıyorum ki çok daha iyi cv’ler hazırlayacak ve bu makale sizler için bir ALTIN ANAHTAR olacaktır.

Hepimiz cv hazırlıyoruz. Çoğu zaman da internetten görüş alarak, bilen bilmeyen birçok kişinin videolarını seyrederek bu cv’ler oluşuyor. Peki doğrumu yapıyorsunuz. Cv’ler size işin kapısını açacak anahtar mı? Genelde cevabımız hayır.

Öncelik ile şu gerçek ile başlayalım. Her pozisyon için aynı cv hazırlanmaz. Şef üstü bir pozisyon için hazırlayacağımız cv ile bu poziyon altında hazırlayacağımız cv birbirinden farklıdır. Çünkü aday sayısı ve rekabet kulvarları farklıdır. Üst pozisyonlar ayrı bir makalemizin konusu olacak.

Eminim bu satırları okuyunca nekadar süslü, nekadar albenili bir cv yaptığınızı hatırlayıp, uzun uzun yazdıklarınız ile nekadar doğru iş yaptığınızı düşünmüşsünüzdür.. Peki..

Şimdi İnsan Kaynaklarının Gözü ile bakalım…  Lütfen aşağıdaki satırları gözünüzde canlandırın…

Önünüzde 10 ayrı çalışacağınız pozisyon var. Acil kapatılması gerekiyor ve yöneticiler sizi sıkıştırıyor, neredeyse nefes alamıyorsunuz. İnanılmaz bir baskı altındasınız, neredeyse istifa edeceksiniz. 10 ayrı ilanı sırası ile açıyorsunuz herbirine en az 1.000 müracat gelmiş. Şaşırmayın 1.000 en iyi ihtimal, belki bazı pozisyonlar için haftalık müracat sayısı. Karşınızda 10 x 1.000 = 10.000 cv var. Evet On Bin kişi…. Ve siz 10 kişi alacaksınız… 10.000 kişi için dosya açması, cv okuması vs. 10 dk koysanız 100.000 dakika, günlük çalışmaya bölseniz vs.. hesapların sonunda karşınıza aralıksız yemek yemeden çalışsanız minimum 220 gün çıkıyor. İkiyüz Yirmi gün ve sizin 5 Gününüz var.

Nasıl boğucu bir iş değilmi… istifa edecekmisiniz…

Soru? O süslü cv’niz ne işe yarayacak……

İK çalışanı ne yapacak, açacak pozisyona ait 1.000 müracatı. Başlayacak elemeye, poziyona ilişkin kriterlere göre süzecek, amaç 10 kişi bırakmak. Okulu seçecek, ikametgahı seçecek, tecrübeyi seçecek, örnek ehliyet gerekiyor ehliyeti seçecek, seçecekte seçecek. Kalacak 50 kişi. Başlayacak burada cv okumaya. Bu bile bir kişinin 2 gününü alır.

Şimdi şekil süslerken doldurmadığınız, önemsemediğiniz için yazmadığınız küçük ayrıntılardan elenmediyseniz ki bunları size cv doldurma eğitiminde anlatacağım kaldınız 50 kişilik listeye.

Burada ik çalışanı cv’yi açtığında karşısında tabiki bir düzen isteyecek, eğer düzenli tertipli bir cv olmaz ise sizi eleyecektir, doğrudur düzen ilk sınavınız ancak süsü abartırsanız veya süs için bilgileri çorba ederseniz yine eleneceksiniz.

Düzenden geçtiniz, ik çalışanı hızlıca cv’ye göz atacak, uzun hikayeleri okumayacak, yazanları eleyecektir. Nokta atışı hedefleri bulduğu zaman tamam cv’niz geçti. Artık mülakata geçebiliriz.

Artık hiç bir şey yapmadan enfes efsane cv ile neden elendiğinizi anladınız. İNSAN KAYNAKLARININ GÖZÜ’ne sahip olduysanız diğer aşamalara geçebiliriz…