Merhabalar,

Bugün iş aramanın en önemli anahtarı olan cv hazırlanın sırları üzerine birkaç tavsiyemi paylaşacağım. Böylece iş arama sürecine 1-0 önde başlayacağınızı ümit ediyorum.

Bu yazıyı okumadan önce mutlaka “İnsan Kaynaklarının Gözü” adlı makalemi okuyun. Eğer orada anlatmış olduğum insan kaynakları bakış açısını anlarsanız burada yazdıklarım size çok daha mantıklı gelecek ve konuyu daha ilk satırları okurken anlayacaksınız.

Cv için internete girdiniz bir sürü afili, Jan janlı cv örnekleri buldunuz. Lütfen bunlara kanmayın. İk çalışanı hızlıca cv tararken gözünün bir o yana bir buyana kaymasını istemez, eğer üst düzey bir pozisyon için iş aramıyorsanız belli kalıp şekillerinden çıkmayın. İk çalışanı cv’nizin ne kadar süslü olduğuna bakmıyor, kendi ihtiyacına ne kadar yarar olduğuna bakıyor. İnanın bu hatadan dolayı çok insan daha cv ’si okunmadan eleniyor. Daha Bismillah ilk aşamada elenen kısımda olmayın.

Ama bu şu demek değil, dümdüz bir yazı yazın. Bu da sizin vurdum duymaz, özenmez bir insan olduğunuz fikrini oluşturur ki buda elenmenize sebep olur. En iyisi kibar, iş disiplinine uygun standart veya standarda yakın bir tarzda format seçmek, içine küçük dokunuşlar ile kendi sitilinizi ekleyerek ayrışmak. Örnek olarak cvniz içi boş kare şeklindedir siz bunları içi dolu küçük oklar haline getirdiniz. Bu çok uygun bir cv başlangıcı.

İlk elemeden kurtuldunuz şimdi içerik.

Evet. En çok eklenilen ve en çok hata yapılan alan. Daha işin başı ve elemenin belkide %70 i bu alanda yapılıyor. Nasıl mı?

               Öncelik ile şunu bilin ve kabul ederek işe başlayın. Karşınızdaki iş verenin nasıl bir iş ortamında, nasıl bir iş için çalıştıracağını tam olarak bilmiyorsunuz. İlanda yazanların %90’ı standart şeyler. Onun için cv’niz tam ve mantıklı şekilde dolu olmalı. En çok yapılan hatalar neler.

               Size adres soruyorlar.

……….. mahallesi  no… d…  Ataşehir / İstanbul. Adres bu kadar yazılır.  ………. Caddesi………. Mahallesi ………. Cami yanı………… hastane karşısı…….. kasabın köşesi… no… d…. Ataşehir / ………. / İstanbul / Türkiye  böyle bir adres olmaz. Sizin evinize ziyarete gelmeyeceğiz asıl merak edilen ilçeniz geri kalana bakılmayacak. Eeeeeee bunu niye soruyor.. Belki firmanın orada şubesi var oraya yakınmısın diye merak ediyor, belki servisi var ona bakacak, belki şube açacak bilemezsiniz.. siz böyle garip bir adres yazarsanız elenirsiniz. Veya hiç yazmazsanız yada sadece ilçe yazarsanız ne saklıyor diye düşünülür yine elenirsiniz. Hatta yazmamak tam bir vahim hata çünkü sitelerin arama kriterlerine girilerek ilçe ilçe arandığında otomatik olarak eleniyorsunuz haberiniz olmuyor.

               Ehliyet soruyorlar.

               Boş bırakmayın… elenmeyinnnnnnnnn… firma araç verecektir, ürün dağıttıracaktır, bazı yerlere göndermek için ihtiyacı vardır. Sizin de ehliyetiniz vardır ama yazmadınız. Eleme aşamasında otomatik gittiniz….

               Web site yazalım mı?

Varsa mutlaka yazın. Bakış açınızı görmek ve kendinizi geliştirmiş olduğunuzu göstermek için bulunmaz nimet. Ama abuk sabuk iş ahlakına uymayacak bir site ise yazmayın. Hatta o tarz siteleri kapatın gitsin derim.

               Sosyal medya niye istenir ki.

İş veren sizin yaşantınızı merak edebilir, paylaşımlarınızı inceleyerek sizin hakkınızda fikir almak isteyebilir. Bu şart değil hatta yazmazsanız kvkk gereği bakamaz da, ama siz firmanın sitesine bakıyorsunuz o da sizin sosyal medyanıza bakarsa sizi tanırsa size avantaj katar. Ama buradaki adresiniz mümkünse popüler kültür ürünü eğlence medyaları olmasın. Olursa zaten yazmayın elenirsiniz. İş yerleri ciddi yerler linkedin gibi bir adresi tercih edin.

               Telefonumu vermeyeceğim.

Olur vermeyin ve elenin. Firma sizi beğendi, bir de peşinizden mi koşacak. Mail atacak, cevap bekleyecek vs. Firma zamanla yarışıyor. Bunu unutmayın telefonunuz o kadar mahrem ise başka bir hat alın ve onu 7/24 aktif tutun. Unutmayın işe başlayınca da insanlar sizin telefon numaranızı alacaklar.

Evet arkadaşlar. Çok basit bir şekilde giriş aşamasında elenen büyük çoğunluk olmaktan kurtuldunuz diye umut ediyorum. İkinci aşamada artık cv hazırlamaktaki ayrıntılara geçecek ve durumu 2-0 yapmaya çalışacağız.