İşe alım sürecinin ilk adımı iş başvuru formlarını toplamaktır. iş başvuruları online ortamlarda ilan ile toplanabileceği gibi kişilerin şirket web sitesi, ik mailleri veya şirket içinden tanıdık vasıtası ile de bizlere ulaştırması mümkün olabiliyor.

bildiğiniz gibi bu durumda elimizde çok değişik formatlarda hazırlanmış bir çok cv birikmekte ve bunları okumak çoğu zaman zaman alan ve zorlu bir süreç haline gelmektedir. bundan dolayı özellikle çok sayıda alım yapılacak ve yönetsel olmayan pozisyonlar için şirketin belirlediği formların müracat edenlerce doldurulması talep edilebilir.  bununla ilgili örnek bir dosyayı dosyalalar kısmına ekledim.

( cv nasıl hazırlanır ile ilgili özel tiyolar içeren bir makalemi ayrıca sizlerle paylaşacağım )

şöyle bir sahne düşünün. parakende satış için 50 kişi alacaksınız ve 1000 kişi müracat etmiş. bu durumda formlar toplandıktan sonra formlardan uygun olanlar ile kısa bir ön görüşme yapılabilir. böylece ilk aşamada eleme gerçekleştirilir. burada önemli olan red edilene kibar bir şekilde, kırmadan uygun olmadığının belirtilmesidir.

bazı ik yöneticileri ise formdan önce görüşme yaparak uygun olanlara form doldurtmayı da seçebiliyorlar. bu durum mavi yaka personel için uygun olacaktır ama benim görüşüm beyaz yaka personel için ilk anlattığım uygulamayı yapmanızın daha iyi olacağı yönündedir.