Tekrar Merhaba,

Diğer yazılarımı okumuş ve artık bir ik’cı gözü ile bakmaya başladığınızı umut ediyorum. Artık basit şeylerden elenmeyeceğiz değil mi.

İlk otomatik elemeden kurtulduk. Artık cv’miz okunur vaziyete geldi. Artık işe alım yetkilisini etkileme zamanı. Aman dikkat burada da basit hatalardan elenmeyelim.

Pastanın çileğine geçmeden önce pastayı yapalım. Deneyimlerimizi yazmaya başlıyoruz.

Öyle çala kaşık girip hata yapmak yok. Burada en önemli sorun cv’nin tutarlı olmasıdır. Örnek.. üniversite bitti sonra  haziran 1999 iş hayatına başladım,  3 yıl çalıştım. İkinci iş. Ocak 2001. Olmadııııııı. Şimdi İkcı oturup hızlıca deneyiminize ve arada bıraktığınız boşluklara bakacak. İlk işi bu. Siz burada tutarsız olursanız. Ay ben yanlış yazmışım derseniz geçmiş olsun. Elinize kağıt kalem alın bir kenarda tam ve tutarlı bir kronoloji yapın.

Haziran 1999 – Mayıs 2002

Abc Şirketi / ……… Uzman Yardımcısı

Temmuz 2002 – Aralık 2004

Xyz Şirketi / ………. Uzmanı

Ocak 2005 – Şubat 2024

123 Şirketi / ……. Müdürü

Kronoloji tamam. Aradaki boşluklarda ne yaptığınızı da aklınızda tutun. Şimdi sondan başlayarak.. buraya dikkat sondan başlayarak yazmaya başlayın. Sizin bundan 20 yıl evvelki iş tecrübeniz ik yetkilisini fazla ilgilendirmiyor. Son işiniz olmadı bir önceki işiniz. Tecrübeniz zaten az ise o zaman hepsine dikkat o ayrı konu.

Bir de önemli bir ayrıntı. 1 ay bir yerde 2 ay bir yerde çalıştınız. Yani 1 yıl içinde 1 ay çalıştığınız 5 işiniz var. Bu pek hoş karşılanmaz. Benim tavsiyem pek etik olmasa da bunların hepsini yazmamanız. Bu sürelerin 2-3 tanesini yazmayıp iş arama süresi olarak geçirdim demek daha doğru bence ( ikcı arkadaşlar bana kızıyorsunuz biliyorum. Etik değil biliyorum ama doğru da bu )

Şimdi tecrübemizi yazıyoruz.

Öncelik ile şekil. Fikir oluşması için ben şekil ile bir yazı yazacağım.

 • Öncelik ile şekil,

  • Hiç aralık vermeden, boşluk olmadan sıkıcı bir ansiklopedi sayfası gibi yazmayın. Okuyanı boğmayın,

  • Başlık imleci kullanmaktan çekinmeyin,

  • Olayları abartmadan yazın,

  • Yapmadığınız işi yazmayın, mutlaka soru sorulur çuvallarsınız,

 • Olayı detay ile anlatmayın,

  • Muhasebe çalışanısınız, Alım faturalarının sisteme işlenmesi işleri.

   • Bunu anlatmak için başlıyorsunuz yazmaya… x firmasından  günlük  bilmem şu kuryemiz tarafından şuraya getirilen dosyaların içinden faturaları alıp tasnif edip ……………………………………………………………… yazdınız yazdınız faturaların sisteme girilmesi dediniz.

 • Arkadaşlar ik çalışanını uyutmayın, inanın okumayız ve elenirsiniz. Biz faturaları sisteme girdim kelimesi ile ilgileniyoruz. Detayı mülakatta verirsiniz.

Bu şekilde son işten ilk işe tecrübelerinizi doldurdunuz. Uzatmadan özet bir şekilde yazdınız.

Elinize sağlık. Şimdi pastanın çileğine geliyoruz. O da diğer yazımızda.